abctechMAGNáš magazín ze světa techniky

Monokrystalický nebo polykrystalický solární panel? Jaký vybrat?

Poradna
27.6.2023

Pro výrobu fotovoltaických panelů se používá buď monokrystalický, nebo polykrystalický křemík, ze kterého jsou vyrobeny jednotlivé články. Sérioparalelním zapojením těchto článků vznikají FV panely. V tomto mini článku si vysvětlíme základní rozdíly, mezi oběma nejběžnějšími druhy.


1) Výroba
Monokrystalický článek se vyrábí tažením monokrystalu z taveniny, naproti tomu polykrystalický se vyrábí metodou lisování rozdrceného křemíku. Výroba polykrystalických panelů je jednodušší a tedy levnější.

 

2) Vzhled
Rozdílný postup výroby je poté patrný pouhým pohledem viz. Obr.1), kdy u polykrystalického panelu (vpravo) jsou viditelné nepravidelné obrazce, připomínající tmavě modrou oblohu. Monokrystalický panel (vlevo) je tmavě modrý až černý po celém svém povrchu, nejsou na něm patrné křemíkové obrazce. 

 

3) Účinnost
U monokrystalických panelů se udává, že mají nepatrně vyšší účinnost při přímém osvitu sluncem, tedy například v létě, kdy je slunečního svitu nejvíce. Rozdíl je však skutečně nepatrný řádově 1-2% výkonu.

Polykrystalické panely mají naproti tomu lepší výsledky při difúzním záření (obloha pod mrakem), kdy jsou schopné lépe využít nepřímého osvitu. Opět se však pohybujeme řádově 1-2% výkonu. V posledních letech se však výroba monokrystalických panelů natolik vyvinula, že jsou si obě technologie zcela rovnocenné a naopak mají na trhu větší zastoupení panely monokrystalické.

Závěrem: U malých FVE do výkonu 1kW nemá příliš význam řešit, zda je lepší mono nebo polykrystalický panel, rozdíly jsou zcela zanedbatelné v jednotkách procent. V rámci celoročního použití jsou si obě technologie zcela rovnocenné.

Doporučení: Pokud víte, že budete solární panel používat převážně od jara do podzimu, je pro vás nepatrně výhodnější monokrystalický panel. Pokud budete potřebovat co nejvíce výkonu zejména v zimě resp. celoročně, je pro vás nepatrně vhodnější polykrystalický panel. V rámci zefektivnění výkonu celé solární sestavy je spíše vhodné se zaměřit na kvalitní komponenty, velikost panelu, dostatečně naddimenzovanou kabeláž, pořízení účinného MPPT regulátoru, zajištění správného sklonu a orientace FV panelů a udržování panelů v čistotě.Obr.1) Monokrystalický (vlevo) a polykrystalický (vpravo) článek

 

Contact us!

491 041 044